kazan
10 بهمن 1401 - 10:53

فقر شدید اراک در فضای تفریحی؛ مسئولان مشغول چانه‌زنی بر سر قیمت "دره گردو"

درحالی یکی از مسائل مهم درخصوص پروژه دره گردو مسئله واگذاری قطعه‌بندی یا یکجا است که قیمت کارشناسی تخفیف‌دار استان مرکزی درباره زمین‌های قابل واگذاری در این منطقه با مخالفت سازمان ملی زمین روبه رو شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، منطقه دره گردو در کلانشهر اراک از زیباترین مناطق این شهر به شمار می‌رود که در این دره چشم‌اندازهای بسیار زیادی وجود دارد و درختان گردوی زیادی در داخل و اطراف منطقه دیده می‌شود و نام این دره نیز به دلیل وجود روستاهای اطراف آن که باغ‌های گردوی زیادی دارند، انتخاب شده است.

وسعت این دره حدود 100 هکتار و در منطقه جنوبی شهر اراک قرار داردکه دارای تنوع گیاهی، رودخانه و مسیرهای مختلفی است که به روستاهای اطراف این دره می‌رسد و در طول روزهای مختلف به ویژه پایان هفته پذیرای گردشگران و مردم شهر اراک بوده و مکان آرامی برای استراحت و تفریح است که در سال 85 توسط هیئت دولت به عنوان منطقه گردشگری تصویب شد. 

با این حال کار ساخت و توسعه فضای گردشگری در این منطقه با مشکلات زیاد و کندی بسیاری همراه بوده و درحالی‌که هر هفته پذیرای بسیاری از مردم شهر اراک و سایر شهرها است اما وضعیت چندان مناسب و درخوری در حوزه زیرساخت ها و خدمات گردشگری ندارد.

اراک، شهری که به شدت با فقر فضای تفریحی روبه‌رو است

این درحالی‌ست که اراک به عنوان یک کلانشهر کشور با مشکل جدی در حوزه فضای تفریحی روبه‌رو است، به طوری که "محسن خیرمند" معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: یکی از چالش‌های جدی که در شهر اراک با آن مواجه هستیم فقدان فضای تفریحی کافی و مناسب برای شهروندان است که چنین امری محصول بی‌تفاوتی مسئولان اجرایی شهری و استانی به این موضوع در سالیان متمادی است و این موضوع زمانی تأسف‌آورتر می‌شود که بدانیم این شهر یکی از قطب‌های صنعتی کشور است که درآمد سرشاری به آن گسیل می‌شود، اما سهم شهروندان از منافع حاصله هیچ است.

وی افزود: مسئولان شهری حساسیت فراوانی در به کاربردن واژه‌ کلانشهر برای شهر اراک دارند، اما ای کاش این دغدغه و حساسیت را در تأسیس و راه‌اندازی اماکن تفریحی مختلف و مناسب برای استفاده شهروندان داشتند، چرا که در هیچ کلانشهری تا این حد خلأ اماکن تفریحی و گردشگری احساس نمی‌شود.

خیرمند بیان کرد: اجرای طرح پروژه جامع گردشگری دره گردو یکی از اقدامات مهم و مؤثر در راستای افزایش نشاط اجتماعی در جامعه است که لازم است به شکلی عاجل در دستور کار شهرداری اراک به عنوان متولی اصلی اجرای آن و نیز سایر دستگاه های ذی‌ربط نظیر راه و شهرسازی و منابع طبیعی استان مرکزی قرار بگیرد و لازم است دستگاه‌ها فرآیند احداث تأسیسات لازم برای شکل‌گیری این منطقه تفریحی گردشگری را با همه  ظرفیت خود دنبال کند.

رئیس شورای شهر اراک: در ماجرای دره‌ گردو کارشکنی می‌کنند

با این حال، "پیمان عین‌القضاتی" رئیس شورای شهر اراک در این زمینه گفت: پروژه دره گردو از سال 85 تاکنون مغفول باقی مانده است، در سال 91 مصوبه هیئت دولت برای واگذاری پروژه به اراک می‌رسد و به عبارتی 6 سال طول کشید تا مصوبه به اراک برسد، از سال 91 به بعد این پروژه در دستور کار دوره‌های مختلف قرار می‌گیرد و طرح جامع نوشته می‌شود و محدوده 68 هکتاری دره گردو در طرح جامع اصلاح و وارد شهر می‌شود.

وی بیان کرد: سال 96 طرحی برای کار توسط مشاور نوشته می‌شود اما کار متوقف شد حتی مجبور به تخریب برخی از مستحدثات هستیم و به عبارتی برخی از قسمت‌ها بدون کار کارشناسی احداث شده است و شورای ششم اصرار دارد تا دره گردو را به عنوان یک منطقه گردشگری عمومی به صورت رایگان و عامل‌المنفعه در اختیار همه مردم قرار گیرد.

عین‌القضاتی ادامه داد: در دره گردو نقاطی به عنوان مناطق خدمات رفاهی است که نیاز به اخذ مجوز از اداه کل راه و شهرسازی دارد، زیرساخت‌های لازم توسط شهرداری در حال احداث است و 70 میلیارد تومان شورای اسلامی دوره ششم برای این طرح مصوب کرده و کار آغاز شده ولی در بخش دوم که مناطق خدمات رفاهی است از سمت سازمان راه و شهرسازی تملک کافی در اختیار شهرداری قرار نگرفته است.

رئیس شورای شهر اراک اضافه کرد: برای ایجاد زیرساخت‌ها نیاز است همدلی بین وزارتخانه و اداره کل راه و شهرسازی اراک باشد و نبود آن ظلم مضاعف به شهروندان اراک است چراکه زمانی که همه مباحث قانونی دنبال شده است چرا در بحث واگذاری مناطق گردشگری و خدمات رفاهی تعلل صورت می‌گیرد و باید مشخص شود چه کسی در این میان کارشکنی انجام می‌دهد؟

عین‌القضاتی عنوان کرد: اراک فاقد منطقه گردشگری مناسب است و امکانات لازم برای شهر اراک در حوزه گردشگری وجود ندارد و باتوجه به پیگیری شهرداری اراک نیاز است در این راستا همکاری انجام شود تا کار هرچه سریعتر تسریع شود.

80 هکتار از مساحت دره گردو با  کاربری فضای سبز در اختیار شهرداری قرار گرفت

"حمید انعامی" مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اهمیت گردشگری گفت: یکی از موضوعات مهم در شهر اراک مبحث گردشگری است که در این زمینه منطقه گردشگری دره گردو همواره جزو مطالبات مردم بوده است، دره گردو مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه یک سابقه چند ده ساله دارد، تقریبا سه سال پیش مبحث دره گردو به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و با آمدن شورای انقلابی موضوع حساس‌تر و جدی‌تر شد.

وی افزود: در راستای افزایش سرعت و پیشرفت کار با پیشنهاد معاون املاک راه و شهرسازی مقرر شد دو بخش گردشگری و فضای سبز از یکدیگر تفکیک شوند و در قالب دو مرحله این کار انجام شود، در مرحله نخست کار، دو سال پیش 80 هکتار از مساحت دره گردو با  کاربری فضای سبز به صورت U.T.M جدا شد و در اختیار شهرداری قرار گرفت که فعالیت‌های غیر از گردشگری مانند معابر، دسترسی‌ها، رودخانه را انجام دهند. شهرداری کار خود را آغاز کرد و در این راستا عددی بالغ بر 70 میلیارد تومان برای این پروژه در نظر گرفته شد و پروژه دره گردو در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی تصریح کرد: مرحله دوم کار بحث گردشگری منطقه گردو است که حدود 20 درصد از مجموعه به مساحت 23 هکتار از منطقه گردو دارای کاربری گردشگری است که در قالب ماده 22 واگذاری گردشگری انجام می‌شود و قیمت کارشناسی تعیین و فراخوان عمومی اعلام می‌شود و اقساط آن به صورت 5 یا 10 ساله پرداخت می‌شود.

انعامی عنوان کرد: براساس ماده 22 گردشگری، استان تفویض اختیار دارد؛ به طوری که واگذاری زمین در داخل محدوده تفویض اختیار استان یک مساحت مشخصی است و خارج از محدوده و در داخل حریم نیز یک مساحت مشخص تفویض اختیار استان است، برای اراضی عادی در داخل حریم 3 هکتار تفویض اختیار استان است و مازاد 3 هکتار باید در سازمان ملی زمین و مسکن تعیین تکلیف شود در خصوص گردشگری این سه هکتار به 5 هکتار ارتقاء پیدا می‌کند و مازاد 5 هکتار کاربری گردشگری باید از وزارت راه و شهرسازی سازمان ملی زمین و مسکن استعلام شود.

قیمت کارشناسی استان مرکزی مورد قبول سازمان ملی مسکن واقع نشد

وی بیان کرد: کارشناسی 23 هکتار مساحت گردشگری دره گردو با پیگیری دفتر فنی استانداری و راه و شهرسازی انجام شد و به دلیل اینکه در نیت کار بحث مطالبه عمومی مطرح بود با قیمت پایین‌تر از قیمت بازار توسط کارشناس رسمی دادگستری کارشناسی و هیئت نمایندگی تعیین و برای اخذ مجوز واگذاری به تهران انتقال داده شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی ادامه داد: در سفر ریاست جمهور به استان مرکزی هیئت مدیره سازمان ملی نیز در اراک حضور پیدا کردند و بعد از حضور در اراک به همراه دو تن از اعضای هیئت مدیره سازمان ملی و شهردار اراک از منطقه گردشگری گردو بازدید داشتند اما بعد از بازگشت هیئت مدیره به تهران قیمت کارشناسی مورد قبول سازمان ملی مسکن و زمین واقع نشد و گفته شد شهرک گردو کنار کمربندی واقع شده که آن سوی کمربندی اراضی مسکونی با عدد قیمتی بالغ بر 20 میلیون تومان به ازای هر متر مربع وجود دارد و عدد کارشناسی شده از سوی استان رد شد هرچند این قیمت‌گذاری به دلیل مطالبه عمومی بود و سال‌ها مردم از منطقه گردو استفاده می‌کنند و به علت نداشتن رفاهیات و امکانات جانبی استفاده حداکثری از دره گردو وجود نداشت.

انعامی بیان کرد: بر اساس دستور سازمان ملی مقرر شد کاربری گردشگری دره گردو توسط سازمان ملی مجدد کارشناسی شود، همکاران املاک راه و شهرسازی جلساتی را با معاونت عمرانی برگزار کردند یکی از پیشنهادها این بود که هر 5 هکتار جدا قیمت‌ گذاری شود که در اختیار استان باشد و شورا نیز بر قیمت ‌گذاری کلی اصرار داشتند و در جلسه‌ای با اعضای شورا تصمیماتی اخذ شد.

وی خاطرنشان کرد: راه و شهرسازی در خصوص کاربری منطقه گردشگری گردو فقط دو گزینه بیشتر ندارد یا باید هر 5 هکتار را به تفوض اختیار استان جدا می‌شد و یا مجدد کل منطقه قیمت‌گذاری می‌شد و معاون عمرانی وقت اعلام کرد به صورت 5 هکتار جدا شود که در اختیار استان باشد ولی به جهت اینکه ما قرار بود کار با شهرداری پیش برود جلسه‌ای با اعضای شورا برگزار و باز مقرر شد کل مساحت یکجا کارشناسی شود، نیت ما بر انجام کار بود و یکبار کارشناسی شد و قیمت کارشناسی مناسب به منظور انجام شدن کار صورت گرفت ولی از سوی سازمان ملی مسکن و زمین مورد قبول واقع نشد ولی الان نیز باز کارشناسی انجام می‌شود.

انتهای پیام/711/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1006966